Mandag samles 1400 forskere fra 50 land, til den ukelange SCAR-konferansen, verdens ledende møteplass for forskning om Antarktis. Årets utgave, som arrangeres i Oslo, kan skilte med deltakerrekord.
Norge, med Norsk Polarinstitutt og lokale partnere i spissen, er for første gang vertskap for konferansen, som arrangeres annet hvert år. Her møtes internasjonale eksperter for å dele nye funn, presentere ny forskning og styrke internasjonale forskningsrelasjoner på jordas sørligste kontinent. Klimaendringer, is-bremmer, havområder og økosystemer er blant temaene som skal belyses.
– Antarktis ligger langt fra Norge, men klimaendringene som skjer der påvirker også oss. Når isen smelter stiger havet, og mer ferskvann kan få konsekvenser for havstrømmene. Norge er en polnasjon, og jeg er glad for at vi kan være vertskap for denne konferansen, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen. Foto: Statsministerens kontor
Viktig med nasjonalt samarbeid
SCAR-konferansen er sentral for ny viten om Antarktis. I en tid hvor ismassene på kontinentet svekkes av varmere klima, kan kunnskapen som deles bidra til betydelig bedre innsikt i klima- og miljøutfordringene på jordas sørligste kontinent.
– Norges vertskap for konferansen gjenspeiler en engasjert og langsiktig aktør i Antarktis som er villig til å ta ansvar, sier direktør i Norsk Polarinstitutt, Camilla Brekke.
– Den rekordhøye deltakelsen viser en stadig mer integrert og samarbeidsorientert tilnærming til forskningen i Antarktis. Gjennom dette store internasjonale forskernettverket tas ny teknologi i bruk og mer data deles, og her spiller den norske forskningsstasjonen Troll i Dronning Maud Land en viktig rolle, påpeker Brekke.

Direktør ved Norsk Polarinstitutt, Camilla Brekke. Foto: Karine Nigar Aarskog / Norsk Polarinstitutt
Står overfor store utfordringer
Ledelsen i SCAR påpeker selv viktigheten av å gi beslutningstakere kunnskap om de presserende utfordringene verden står overfor i Antarktis.
– Det antarktiske miljøet og økosystemene endrer seg nå raskere enn selv prognosene har forutsett. SCAR Open Science Conference er en viktig arena hvor det antarktiske forskningsmiljøet kan samles og dele perspektiver fra ulike deler av Antarktis, samt fra ulike deler av de fysiske systemene og økosystemene på kontinentet. Dette er avgjørende for å sikre oss et helhetlig bilde av Antarktis, sier SCAR-president, Gary Wilson.

Gary Wilson er president i SCAR. Foto: SCAR
Antarktis til folket
En rekke øvrige arrangement står på menyen når rekordmange Antarktis-forskere samles i hovedstaden. I samarbeid med Nasjonalbiblioteket inviterer Norsk Polarinstitutt til foredragsrekke om Norges aktivitet i Antarktis. Cinemateket viser Antarktis-relaterte filmer, og Frammuseet har, i samarbeid med polarinstituttet, satt opp gratisutstillingen «Norway in Antarctica» ved Oslo rådhus.
– Det er ikke nok å produsere forskning av høy kvalitet. Vi må også formidle hvorfor Antarktis-forskningen er viktig, og vi må sikre at kunnskapen er tilgjengelig, forståelig og anvendelig for forskerkolleger, beslutningstakere og samfunnet ellers, påpeker Camilla Brekke.
Konferansen arrangeres på Clarion Hotel The Hub og åpnes av statssekretær i Utenriksdepartementet, Eivind Vad Petersson.
Om SCAR-konferansen
- Arrangeres av Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR) og avholdes annethvert år.
- Konferansen i Oslo arrangeres i samarbeid med APECS, Havforskningsinstituttet, Norges forskningsråd, UiT Norges arktiske universitet, Universitetet i Bergen og Universitetet i Oslo.
- Samler polarforskere fra hele verden og på tvers av fagområder. Deltakerne presenterer ny forskning, bygger nettverk og deltar i SCARs vitenskapelige aktiviteter.
- Er en viktig arena for å dele de nyeste forskningsresultatene innen polarforskning. Konferansen legger til rette for internasjonalt samarbeid mellom forskere og forskningsinstitusjoner.
- Et sentralt mål er å bidra til økt kunnskap om og løsninger på de viktigste utfordringene i Antarktis og de sørlige polarområdene.
